10-ка найважливіших конституційних прав, які обов’язково потрібно знати!



Конституція України на те і Головний Закон держави, щоб її дотримувалися не залежно від інших законів, постанов чи розпоряджень.
Дійсно, конституційні норми – це норми прямої дії і Вам не потрібно звертатися до будь-яких інших законів, щоб обґрунтовувати свої права – достатньо знати Конституційні права і органи державної влади їх посадовці зобов’язані забезпечити їх дотримання.

Є ряд важливих конституційних прав, які обов’язково варто знати. Їх можна виділив у так звану 10-ку найважливіших прав, а це:

1.   Безперечно – найголовніше право – це право на життя. Без цього права інші права не мають ніякого значення. Це права гарантується статтею 27 Конституції.
2.   Право на вільний розвиток своєї особистості! Можливо, Ви не так часто чули про це право, але воно закріплене у ст. 23 Основного Закону. Це право передбачає, що саме Ви і тільки Ви визначаєте як хочете розвиватися і ніхто Вам не повинен чинити в цьому перешкод, якщо Ви дієте в межах законодавства.
3.   Право на свободу світогляду та віросповідання. Це фундаментальне право полягає в тому, що держава захищає ваші переконання та віру та гарантує можливість або сповідувати конкретну віру, або притримуватися іншого, вибраного Вами, світогляду – стаття 35 Конституції.
4.   Право на свободу та особисту недоторканість. Свобода людини – є наріжним каминем існування людської цивілізації. Ніхто, навіть силові органи не мають права безпідставно затримати Вас. А у разі такого затримання кожному має бути невідкладно повідомлено про мотиви арешту чи затримання, роз'яснено його права та надано можливість з моменту затримання захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника. Також, Конституція передбачає, що про арешт або затримання людини має бути негайно повідомлено родичів заарештованого чи затриманого – стаття 29 Конституції.
5.   Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя. А часто цього хочуть різні особи і особливо органи держави. Ви маєте право наполягати на дотриманні приватності Вашого сімейного життя і без вашого дозволу ніхто не може його порушувати – стаття 32 Конституції України. Також не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про Вас без Вашої згоди.
6.    Стаття 34 Основного закону передбачає право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Як би держава або інша особа не старалася закрити Вам рота – Ви маєте невід’ємне право на вираження своїх переконань – говоріть про те, що вас хвилює, колись почують!
7.   Право брати участь в управлінні державними справами. Цим правом неодмінно необхідно користуватися, оскільки без нас вирішать те, що нам точно не сподобається. Тому, варто брати участь у всеукраїнському та місцевих референдумах. Точно потрібно іти обирати достойників у владу, а краще самому йти і балотуватися в органи влади та місцевого самоврядування! Цим правом, яке закріплено в 38 статті неодмінно потрібно користуватися, я думаю, що це навіть добрий обов’язок!
8.   Дуже важливе право передбачено ст. 33 Конституції, а саме: Кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України. Ніхто немає права позбавити вільного переміщення людей, окрім рішення суду та прямої вказівки в законі.
9.   Держава дуже часто здійснює помилкові рішення та дії, тому, варто пам’ятати, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування – стаття 56 Конституції.
10.                Право на збереження конфіденційності. Пам’ятайте, що Ви не несете відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів. Якби слідчий чи поліцейський Вам не погрожував – Ви маєте права мовчати і нічого не говорити проти себе та своїх рідних, а давати будь-які пояснення тільки з адвокатом. Це право гарантується статтею 63 Конституції України. Її номер варто запам’ятати та вказувати на нього без формулювання змісту, тобто: «я користуюсь правом статті 63 Конституції і крапка!».

Звичайно є і інші важливі права Конституції, які варто знати, бо коли ти усвідомлений – ти захищений…

Адвокат Сергій Гула

Коментарі

  1. Добрый день уважаемый адвокат Сергей. Мне очень нужна Ваша консультация.С 2019 года когда мне отказали в субсидии,возникла большая задолженность за отопление,т.к.моей пенсии не хватает чтобы платить в полном объеме, я плачу за все услуги без задолженности,а отопление оплачивать полностью не могу. Сегодня мне угрожают подать на меня в суд.
    Как мне защититься?
    Пожалуйста ответьте.
    Спасибо большое.

    ВідповістиВидалити

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

ЗАЯВА про заборону та незгоду із вакцинуванням та тестуванням

ЗАЯВА про заборону проведення вакцинування